Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Pripravili sme pre našich spolužiakov

Rubrika: Skutok pre mokraď 31. 5. 2019 Autor: Mgr. Mariana Pšeneková Skupina: Hôrčatá
Pripravili sme pre našich spolužiakov

Ďalším skutkom pre mokraď bola výstava fotografií v škole. Takmer všetkých sme prekvapili programom o výnimočnosti vzácnych rastlín, ktoré rastú v našej obci.

V piatok 31. mája 2019 na dolnej chodbe Základnej školy v Hôrke sa zišli všetky štyri ročníky. Členky prieskumnej skupiny Hôrčatá rozprávali príbeh Hôrky a Ondrejka. Zoznámili žiakov s vílou Močarinkou Inkou.

Jej svet sú pramene, voda, dážď. Má mnoho práce. Začala sezóna jej rastlín. Prvosienka pomúčená už odkvitá, vstavačovec ukazuje svetu purpurovofialové pyšteky. Po pesničkách obe rastlinky o sebe porozprávali.

Prekvapením pre všetkých bola veta, že neďaleko školy žijú prímorské rastliny. Veď tu more nemáme!

Inka to vysvetlila takto: Stále mokrá lúka obsahuje vodu s veľkým množstvom minerálnych solí. A práve takého podmienky potrebujú slanomilné rastliny. Tým sa darí najmä na morských pobrežiach. Barička prímorská, sivuľka prímorská a skoroceľ prímorský sa tiež s radosťou predstavili.

Prieskumníci potvrdili, že sú skutočne nenápadné. Pri prieskumoch zistili, že nepokosená tráva je najväčším nepriateľom týchto rastlín. Videli vysilený vstavačovec, ktorý sa snažil dostať na slnko z hustej vysokej trávy. O dva-tri roky už nevyrastie. Takto môžu "zmiznúť" postupne všetci obyvatelia slaniska.

Pokúsime sa vymyslieť, ako im pomôcť. Vlastne je to jednoduché a zároveň neľahké: zobrať kosy a kosiť. Veríme, že presvedčíme otcov, starších bratov, bratrancov, kamarátov, … Pretože:

Na svete je rastlín mnoho,

každá žije pre NIEČO

i pre NIEKOHO.

 

A výstava?

Veľmi nás potešilo, keď sa mnohí spolužiaci zastavovali pri fotografiách rastlín. Čítali si ich názvy i texty o slaniskách. Dokonca niektorých prvákov tak upútali, že začali o nich rozprávať pani učiteľke.

Hôrčatá sa rozhodli, že s programom zájdu aj k pani starostke a poslancom. Záujem prejavili tety zo stacionára pre starších obyvateľov obce. Aj tam radi prídeme a rozpovieme príbeh Močarinky Inky.